Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vyšší odborná škola lesnická a Střední lesnická škola Bedřicha Schwarzenberga

2. 10. 2015

Oficiální název školy

Vyšší odborná škola lesnická
Střední lesnická škola Bedřicha Schwarzenberga Písek

Webová stránka

http://www.lespi.cz/

Anotace stránek

O založení lesnické školy se v Písku uvažovalo již 60. létech 19. století; Dr. Jan Krejčí, tehdy ředitel reálného gymnázia v Písku a Dr. Emanuel Purkyně, učitel na lesnické škole v Bělé pod Bezdězem, společně navrhli přemístit bělskou lesnickou školu do Písku a počeštit ji (v té době ještě neexistovala lesnická škola s českým vyučovacím jazykem). Zřízení lesnické školy mělo být součástí širšího záměru, pro který oba jeho navrhovatelé získali podporu významných osobností, blatenského Roberta Hilprandta a orlického Karla Schwarzenberga, to jest zřídit v Písku české přírodovědecké a kulturní středisko – „Athény českého jihu“. Tento záměr však nebyl nikdy uskutečněn (německý vliv byl velmi silný, a tak zůstalo jen u návrhu).

Podruhé oživil myšlenku zřídit v Písku lesnickou školu písecký měšťan, mlynář Karel Drahomír Skuhra, r. 1865. Ale ani jemu se ji nepodařilo prosadit.

Teprve na potřetí, kdy podal tento návrh ředitel písecké rolnické školy Ladislav Burket v r. 1884, padla myšlenka na úrodnou půdu. Návrh byl podpořen městským lesmistrem Josefem Zenkrem a zejména Františkem Gamischem, předsedou kuratoria rolnické školy a zároveň purkmistrem města Písku.

Základní mapa stránek

 
 

 

Fotoalbum


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 9269
Měsíc: 233
Den: 7